Stosowanie antybiotyku po ukąszeniu kleszcza

witam.Wczoraj ok 23 zauważyłam, ze mam kleszcza wyrwałam go ale zostały łapki dzisiaj resztę usunęła mi mama pęsetą, przemyłam miejsce woda utlenioną i zastanawiam się co dalej robić czy powinna wziąć antybiotyk ? mam w domu Macromax w czwartek przepisał mi go lekarz na przeziębienie ale obeszło się bez niego , mam również duomox , Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz

Witam,
w tym przypadku należy obserwować miejsce ukłucia przez 30dni jeżeli pojawi się jakikolwiek rumień należy zgłosić się do lekarza POZ i przyjąć odpowiedni antybiotyk.

Jeżeli rumienia nie będzie - nie ma wskazań do przyjmowania antybiotyku.

pozdrawiam

Aleksander Ropielewski

Nie ma takiej potrzeby. Proszę przez najbliższy miesiąc obserwować miejsce wkłucia kleszcza pod kątem pojawienia się rumienia oraz zwracać uwagę na niepokojące Panią objawy i wtedy dopiero zgłosić się do lekarza opisując sytuację.