Wapno w ciąży

Witam serdecznie, mam pytanie dotyczące stosowania wapna w ciąży. Czy w ciąży można przyjmować calcium z kwertecyną (calcium allergo plus)? Bardzo męczy mnie katar i wiem, że ten środek byłby prawdopodobnie w stanie mi pomóc, ale z drugiej strony martwię się czy wapno w ciąży to dobry pomysł, a obecnie jestem w ciąży. Czy wapno w ciąży jest bezpieczne do stosowania czy może powodować jakieś negatywne skutki uboczne dla zdrowia a nawet życia dziecka? Chodzi mi dokładnie o wapno z kwertecyną, które zwykle pomaga na moje problemy. Z jednej strony chciałabym pozbyć się kataru, ale z drugiej najbardziej boję się o dziecko i przede wszystkim nie chcę mu zaszkodzić. Jak wygląda kwestia przyjmowania wapna w ciąży? Przy okazji chciałabym również zapytać czy w ciąży można przyjmować tabletki na alergię, np. Allertec czy jest to niewskazane? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Calcium można. O cynku brak jest informacji o jego wpływie na płód, dlatego zamiast Calcium Alergo Plus proszę stosować samo wapno. Allertec ma kat. B, co oznacza, że powinien być stosowany tylko i wyłącznie w sytuacjach wyższej konieczności (decyzję powinien podjąć lekarz na podstawie badania klinicznego i oceny Pani stanu zdrowia).