Stosowanie Eutyroxu u 20-latka

Bartosz, 20 lat/mężczyzna. TSH 3 stycznia 2015 - 4.47 przy dawce 175/200mg eutyroxu TSH 27 maj 2015 - 1.03 przy dawce 175mg TSH 5 styczeń 2016 - 6.49 przy dawce 200mg [norma według tego samego laboratorium to 0.27 do 4.20] Zmniejszyć podawanie Eutyroxu czy zwiększyć? Dziękuję za pomoc gdyż mój endokrynolog nie chce mi pomóc dopóki się u niego nie zjawię, a ja nie mieszkam w Polsce i jest mi to nie na rękę.

Dzień dobry,

Bierze Pan dużą dawkę hormonu. Być może wysokie TSH spowodowane jest nieprawidłowym przyjmowaniem leku. Wzrost TSH wskazuje na potrzebę zwiększenia dawki, ale należy to robić pod kontrolą specjalisty. Wracając do przyjmowania leku, to powinien Pan połykać tabletkę rano na czczo, min od 30 min do 1 h przed pierwszym posiłkiem. Tabletka powinna być popijana wodą, a nie kawą, czy innymi napojami, które pogarszają wchłanianie leku. Jeśli nie przyjmował Pan tak leku, to proszę powyższe zalecenia wprowadzić, TSH wówczas powinno zmniejszyć się. Kontrolne badanie proponuję za ok. 4-6 tyg od wprowadzenia właściwego dawkowania. Zapotrzebowanie na lek zależy również od masy ciała i innych czynników. Jeśli prawidłowo przyjmuje Pan lek może mieć Pan zaburzenia wchłaniania leku. Proszę również nie łączyć Euthyroxu z innymi lekami, czy suplementami diety, bo zaburzają jego wchłanianie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz