Badania po usunięciu woli guzowatych

W styczniu miałam całkowicie usunięta tarczyce(wole guzowate, TSH-norma), 17.03 .14, robiłam TSH, wynik 26,900, euthyroxu przyjmowałam 70, lekarz zwiększył mi dawkę na "100", bez innych zaleceń.Czy tak duża niedoczynność po operacji to norma, kiedy powinnam skontrolować kolejny raz TSH.

Szanowna Pani,

Podwyższony wynik TSH przemawia za zbyt małą dawką Euthyroxu (po usunięciu tarczycy - strumektomii nalezy uzupełniać poziom hormonu), którą prowadzący Panią lekarz słusznie zwiększył. Proszę oznaczyć TSH za około 4 tygodnie, jeśli TSH będzie nadal zbyt wysokie będzie konieczne dalsze zwiększenie dawki leku. Po zabiegu strumektomii zdarzają się jeszcze wyższe wyniki TSH, więc proszę bez niepotrzebnych nerwów cierpliwie czekać na poprawę wyników badań i konsultować się z prowadzącym Panią endokrynologiem. Czasami dawką docelową jest 150 ug.dobę, a niekiedy dawki substytucyjne bywają większe- zależy to od wielu czynników. Proszę pamiętać, że lek należy przyjmować na czczo 30 min- 1h przed śniadaniem i należy go popijać wodą.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz