Stosowanie leków w przygotowaniu do operacji

Pytanie do anestezjologa. 1.Czemu u chorych z przewlekla niewydolnoscia nerek lekeim zwiotczajacym w przygotowaniu do operaci jest: Atracurium badz Cisatracurium? 2.Czy u chorego stabilnego hemodynamicznie zastosuje sie:Tiopental i Propofil zas u niestabilnego hemodynamicznie lepiej uzyc: Etomidatu lub Ketaminy? Krotkie uzasadnienie? Pozdrawiam

1. Atracurium lub Cisatracurium mają osoczowy mechanizm eliminacji niezależny od funkcji nerek - dlatego. U chorego stabilnego można użyć również Etomidatu. Lekiem z wyboru u niestabilnych hemodynamicznie chorych jest ketamina bo jako jedyny środek działa pobudzająco na układ krążenia. Etomidat nie jest dobrym lekiem choć często stosowanym

Witam! Z miłą chęcią odpowiem.
1. Te leki zwiotczające same ulegają degradacji za pomocą tzw. eliminacji Hofmana bez udziału nerek.
2. Tiopental i propofol są dobrymi lekami znieczulającymi, jednak wywołują znaczną depresję krążenia (spadek ciśnienia w następstwie spadku rzutu serca), a ketamina i etomidat nie powodują tej depresji.
Pozdrawiam.