Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 0 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Stosowanie leków po wszczepieniu stentów

Witam, po wstawieniu stenów zastosowano leczenie warfinen.Dlaczego nie zastosowano leku o nazwie pradaxa, którym leczyłem się po udarze mózgu? Czy jest metoda ustalenia poprawy ukrwienia serca po wstawieniu dwóch stentów w naczynia tętnicze wokół serca?Jaki powinien być wskaźnik INR przy leczeniu warfinem?
MĘŻCZYZNA, 68 LAT ponad rok temu

Migotanie przedsionków a udar mózgu

Jednym z najpoważniejszych zaburzeń powodowanych nieprawidłowym funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego, jest udar mózgu. Prof. Janina Stępińska informuje o powiązaniu migotania przedsionków z udarem mózgu.

Nie podał Pan z jakiego powodu zastosowano u Pana Warfin? Samo wszczepienie stentów nie jest wskazaniem, również udar nim nie jest. Może nim być utrwalone migotanie przedsionków, stan po zakrzepicy żył kończyn dolnych, stan po przebytej zatorowości płuc, obecność sztucznej zastawki serca. Nie we wszystkich tych wskazaniach Pradaxa ma rejestrację, poza tym ważna jest także wydolność nerek, inne przyjmowane leki, które mogą być przeciwwskazaniem do jej włączenia. Wskaźnik INR przy leczeniu Warfinem również zależy od choroby w której go zastosowano. I tak najczęściej zaleca się INR pomiędzy 2 a 3, ale w pewnych stanach (np. niektórych typach sztucznych zastawek) zaleca się wyższe wartości INR.
Co do kontroli skuteczności krążenia wieńcowego: Pański kardiolog prowadzący na pewno w określonym czasie od angioplastyki zaleci Panu próbę obciążeniową: np próbę wysiłkową czy echokardiografie obciążeniową. Na tej podstawie będzie mógł określić obecność niedokrwienia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy