Leki na rozrzedzenie krwi a sposoby ich stosowania

Dzień dobry, chciałabym zadać pytanie dotyczące leków na rozrzedzenie krwi. Moja mama robiła dziś pomiar wskaźnika, który wyszedł początkowo 5,02, a później 4,35. Do tej pory brała 1/2 tabletki przez 4 dni, a piątego dnia 3/4. Co robić jutro i pojutrze? Czy któryś z kardiologów mógłby nam pomóc rozpisać, jak brać tabletki na rozrzedzenie krwi? Moja mama była oczywiście wcześniej u lekarza w tej sprawie, ale kardiolog nie rozpisał wszystkiego dokładnie i teraz ani ona ani ja nie wiemy dokładnie w jaki sposób powinna ona przyjmować leki na rozrzedzenie krwi. Czy są jakieś uniwersalne zasady w tej kwestii, do której mama powinna się stosować? Jak powinna przyjmować leki na rozrzedzenie krwi jutro i pojutrze? Czy nadal powinna brać 3/4 czy jakoś inaczej? Będę wdzięczna za odpowiedź na moje pytanie. Serdecznie pozdrawiam.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, szanowna Pani, istotne znaczenie oprócz dawki leku na nie ma stosowana dieta. Konieczna jest wizyta u kardiologa, który po dokładnym zebraniu wywiadu wskaże właściwe postępowanie. pozdrawiam

W zależności na co choruje Pani mama wskaźnik INR powinien być utrzymywany w innych przedziałach. Rozumiem, że lekiem o którym tutaj mówimy jest Acenocumarol? Wskaźnik INR powinien być utrzymywany od 2,0 do 4,5 (w zależności od schorzenia). INR od 2,0 do 3,0 (po zakrzepicy żył głębokich, po zabiegach operacyjnych, po zatorze tętnicy płucnej, w celu poprawy ukrwienia mózgu)
INR od 3,0-4,5:
- przy nawrotach zakrzepicy żył głębokich
- po zabiegach takich jak wszczepienie stentu, sztucznych zastawek serca
- zawał serca
- nawroty chorób opisanych powyżej
Wskaźnik INR nie powinien przekraczać 5,0 bo grozi to licznymi powikłaniami aż do wystąpienia udaru krwotocznego.
Często pacjenci mylą pewne fakty związane z zażywaniem leków przeciwzakrzepowych. Norma dla wskaźnika INR to 0,8-1,2 (występują niewielkie różnice w zależności od laboratorium). W tym przedziale krew krzepnie prawidłowo. Jak zaczynamy przyjmować leki przeciwzakrzepowe (np.Acenocumarol) wskaźnik INR rośnie czyli jest powiedzmy 2,0-2,5 wraz ze wzrostem dawki leku krew krzepnie coraz gorzej i wskaźnik jest powiedzmy 3,0-4,0. W celu ustalenia właściwej dawki leku należy wykonywać raz w tygodniu badania wskaźnika INR. Jeśli wskaźnik INR przekroczy poziom który ustalił lekarz należy zmniejszyć dawkę leku, a jeśli spadnie poniżej poziomu który zalecił lekarz należy zwiększyć dawkę leku ( wg zaleceń lekarza prowadzącego). Pamiętać należy, że dieta też odgrywa dużą rolę w procesie krzepnięcia krwi, produkty zawierające dużo wit. K (np. brokuły, sałata, szpinak) będą powodowały słabsze działanie leków. Poza tym organizm z czasem wykształca pewną odporność na działanie leków poprzez zmniejszenie ilości receptorów na które leki te działają. Stąd jest konieczne stałe monitorowanie dawki leku i jej ciągłe modyfikowanie tak aby wskaźnik INR utrzymywać w granicach ustalonych przez lekarza.