Badania po wszczepieniu mechanicznej zastawki aortalnej

27 czerwca mialem wszczepiona mechaniczna zastawke aortalna, wypisano mnie juz ze szpitala z zaleceniem kontrolowania INR i dobierania w/g wyniku odpowiedniej dawki na rozrzedzenie krwi (Acenocumarol WZF), wykonalem juz pierwsze badanie, wynik INR 1,81%, jaka dawke leku powinienem przyjąc (wg slow kardiochirurga powinienem utrzymywac poziom INR miedzy 2,5 a 3,5 %)? Czy 1% INR odpowiada 1 mg leku?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Nie, niestety nie ma takiej korelacji między dawką leku a poziomem INR. Należy udać się do swojego lekarza rodzinnego z kartą informacyjną ze szpitala. Lekarz zmodyfikuje dawkę Acenocumarolu i zleci kontrolę. Narastanie wskaźnika INR pod wpływem leków rozrzedzających krew jest bardzo indywidualne. Jedyną metodą ustalenia odpowiedniej dawki, jest jej powolne zwiększanie aż do osiągnięcia terapeutycznego INR.