Duszności i wzdęcia oraz wyniki badania krwi

Dziękuję za zainteresowanie moim pytaniem. Od 15 lat mam założony rozrusznik serca. Dwa miesiące temu zapadłem trafiłem do szpitala. Wykryto u mnie owrzodzenie dwunastnicy, kamice i refluks wątrobowo-żołądkowy. Co tydzień badam krew i biorę leki Acenocumarol. Lecz za każdym razem wynik z krwi jest inny tzn jest ona za bardzo rozrzadzona. Zle się czuję jestem słaby mam dusznosci i czeste wzdęcia. Stosuję dietę ale dusznosci i wzdęcia nie ustępują. Czy to jest wina rozrzadzenia krwi.

Acenocumarol stosuje pan profilaktycznie, żeby nie dopuścić do zakrzepu. Niestety jest to taki lek, że dawkę jest bardzo trudno dobrać i trzeba robić badanie krwi na INR co najmniej 1 x na miesiąc. Zwykle staramy się żeby ten INR był w zakresie 2-3. Może być czasem troszeczkę większy lub mniejszy. Na INR ma wpływ masę rzeczy w diecie i niektóre leki. Wszystkie produkty bogate w witaminę K będą zmniejszać działanie acenokumarolu. Nie można używać niektórych leków, a przede wszystkim tzw niesterydowych p-zapalnych ( aspiryna, ibuprofen, ketonal, naproxen, diclofenac) Wszystkie te leki są absolutnie przeciwwskazane bo zwiększają działanie acenokumarolu. Często na pewien czas można zrezygnować z acenokumarolu i zamiast niego stosować zastrzyki p-krzepliwe z heparyny drobnocząsteczkowej. Wtedy nie trzeba robić badań krwi i niebezpieczeństwo krwawień jest niewielkie. W związku z rym, ze to są zastrzyki jest to rozwiązanie przejściowe. Ostatnio wprowadzono do sprzedaży doustny lek p-krzepliwy, Pradaxa. W czasie jego stosowanie nie trzeba robić badań na krzepliwość, ale jego stosowanie jest uzależnione od wskazania i ma też ta wadę , że jest bardzo drogi. Na koniec informacja, że stopień rozrzedzenia krwi nie wpływa bezpośrednio na samopoczucie i nie powoduje większych dolegliwości żołądkowo-jelitowych.