Stosowanie Metformaxu a insulinooporność

witam od 2 miesięcy biorę metformax 500 na insulinooporność. w sobote pobrałam kontrolnie krew. oto wyniki : glukoza 89,8 mg/dl, insulina 10,7 (2,6-24,9), cholesterol całkowity 181 mg/dl (115-190), triglicerydy 168 mg/dl (norma max 150). czy wyniki oznaczają, że insulinooporność minęła?? dziekuje za pomoc.

Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk

Insulinoporność to trudny i złożony proces. Stosowany przez Panią lek - Metformax - poprawia wrażliwość tkanek na insulinę oraz wpływa bardzo korzystnie na wykorzystanie glukozy przez organizm. Metformax poprawia zużycie glukozy, wpływa na lepszą kontrolę glikemii, poprawia funkcjonowanie insuliny, poprawia wyniki krwi pod względem cholesterolu i trójglicerydów (obniża) Wpływa korzystnie na redukcję masy ciała. Ale proszę pamiętać, że podłoże rozwoju insulinooprności jest różne. Byłabym daleka od powiedzenia " wyleczenia z insulinooporności" Wyniki są rzeczywiście dobre. Nie znam jednak stanu wyjściowego i nie znam przyczyny rozwoju tego patomechanizmu. Poprawa została uzyskana dzięki farmakoterapii - wprowadzenie leku Metformax. Ale oprócz tego szalenie istotnym aspektem jest odpowiednia dieta oraz wysiłek fizyczny. Codzienny, regularny spacer około 30-40 min w szybszym tempie poprawia tolerancję tkanek na insulinę, czyli insulina jest w stanie wykonać wówczas swoje zadanie i wtłoczyć glukozę do mięśni (tak w skrócie to wygląda) Do tego dieta o niskim ładunku glikemicznym - i dobrymi wynikami będzie się Pani mogła cieszyć przez długi czas. Bez konieczności zwiększania dawek leku. Pozdrawiam Asia Szmitka-Łuszczyk dietetyk i mgr farmacji

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.