Stosowanie odżywki białkowej a cukrzyca typu 1

Czy w cukrzycy typu 1 można stosować odżywki chodząc na siłownie ?? Pytałem trenera i jest odżywka białkowa nie zawierająca węglowodanów i tłuszczów. Ilość w porcji 22g Proteiny 20g Wszystkie węglowodany 0g Cukier 0g Tłuszcz 0g Cholesterol 0mg Sód 55mg Potas 88mg

Witam, odżywka poza białkiem dostarcza sporej ilości sodu. Dla Pana informacji...przeciętnej wielkości filet z piersi kurczaka dostarczy znacznie więcej białka niż porcja tej odzywki (140 g piersi z kurczaka dostarcza około 30 g białka).Natomiast szklanka jogurtu naturalnego dostarczy około 11 g białka). Ja osobiscie jestem zdecydowanym przeciwnikiem stosowania odżywek, zwłaszcza w cukrzycy typu 1, między innymi dlatego, ze w bardzo łatwy sposób można białko dostarczyć z naturalnych produktów spożywczych, nie obciążając wątroby i nerek, jak to ma miejsce w przypadku odżywek.

Serdecznie pozdrawiam

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.