Stosowanie Ototalgin a bolesność ucha

Dzień dobry,jestem Tomek mam 24 lata właśnie kończę przeziębienie, typowe objawy już ustępują. Kilka dni temu miałem silny ból ucha. Farmaceutka poleciła mi preparat OTOTALGIN. Faktycznie już po jednorazowym użyciu ból ucha ustał, ale następnego dnia zauważyłem że słabo na nie słyszę tak jakby było zatkane oraz słyszę jednostajny nieprzerwany pisk, tak jest do teraz czyli już 5 dni. Za pierwszym razem krople do ucha wniknęły do środka, teraz jak ich używam zatrzymują się w uchu i wylewają po obróceniu. Co to może być? Czy jest możliwe ze ucho zatkane zostało woskowina czy cos innego mi je przytkało?

Magdalena Mroczek

Ototalgin to preparat, w którym substancją czynną jest salicylan choliny. Należy on do grupy NLPZ. Jest to preparat o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, stosowany w stanach zapalnych ucha. Preparat można też stosować przed płukaniem zewnętrznego przewodu słuchowego, w celu zmiękczenia zalegającej woskowiny. Preparat ma postać kropli do uszu. Chory przy zakraplaniu preparatu powinien leżeć na boku i potem pozostać w tej pozycji jeszcze przez kilka minut. Należy zakraplać do chorego ucha 3–4 krople 2–4 razy na dobę u osób dorosłych. Nie powinno się przekraczać dawki. Przy wystąpieniu objawów takich jak bólu, wycieku, świądu nie należy zakraplać leku. Tak samo jeśli dojdzie do uszkodzenia błony bębenkowej.

Preparat stosuje się doraźnie, bez konsultacji z lekarzem nie powinno się go stosować dłużej niż 3 dni. Po tym czasie należy zgłosić się do lekarza. Bólu ucha nie należy lekceważyć. Jeżeli w okresie stosowania preparatu wystąpią dodatkowe objawy (gorączka, wyciek z ucha, zawroty głowy), należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Do zatkania ucha woskowiną dochodzi często po kąpieli. Objawy nie występują dopóki przewód słuchowy nie zostanie całkowicie zatkany.

Przy infekcji wirusowej lub bakteryjnej może służyć do zapalenia trąbki Eustachiusza, co najprawdopodobniej ma miejsce u Pana i wtedy może dojść do występowania szumów usznych. Trąbka Eustachiusza odpowiada za wyrównywanie różnicy ciśnień.

W Pana przypadku wskazana jest konsultacja lekarska z lekarzem rodzinnym, a następnie, w razie potrzeby, z otolaryngologiem. Bólu ucha nie należy lekceważyć, w przeciwnym razie może on w najgorszym razie prowadzić nawet do wystąpienia trwałego niedosłuchu.