Stosowanie witaminy D3 a maksymalna dawka

Witam... Mam 33 lata , 172 cm wzrostu i ważę 119,6 kg. Mam pytanie odnośnie witaminy D3 2000 jm forte. Endokrynolog przepisala mi ja w dawce 1x1 pozniej diabetolog zwiekszyl do 2x 1 a na wczorajszej wizycie diabetolog znow zwiekszyl do 3 x 1 czyli razem 6000 jm dziennie. Wszedzie czytam ze przyjmuje sie max 4000 dziennie. Boje sie przyjmowac 3 razy. Czy jest to bezpieczne ? Dodam ze lecze sie na insulinoopornosc i biore dodatkowo 3x 1 Siofor 1000 i tuż przed snem Glucophage 750.Prosze o odp.

Witam,

Jeśli miała Pani niedobór Vit D3, to bierze Pani dawkę leczniczą, jeśli nie było niedoboru, to dawka jest zbyt duża. W przypadku niedoboru po wyrównaniu poziomu Vit D3 warto ją odstawić lub przyjmować profilaktycznie 1000 j.m. Co do Sioforu i Glucophagu. Oba leki to metformina,a dobowa dawka maksymalna dla metforminy wynosi 3 g na dobę, Pani bierze 3750. Powinna Pani zredukować dawkę, bo tak duża dawka nie poprawi Pani stanu,a zwiększy ryzyko działań niepożądanych.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz