Stres przed zabiegiem operacyjnym a poziom cukru

Czy stres przed operacją mógł sprawić, że poziom cukru na czczo był podwyższony do 101mg%?

Dzień dobry,

Oczywiście. Stres powoduje zwiększone stężenie m.in. kortyzolu i adrenaliny we krwi, a te działają antagonistycznie do insuliny. Proszę na spokojnie jakiś czas po zabiegu (po wygojeniu się ran pooperacyjnych) oznaczyć sobie poziom cukru. Glikemia 101 mg/dl , to nieprawidłowa glikemia na czczo. Być może kolejny wynik będzie prawidłowy, czyli do 99 mg/dl.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz