Czy duża nadczynność tarczycy i silny stres u 16-letniej dziewczyny mogą doprowadzić do wzrostu wartości cukru?

Czy duża nadczynność tarczycy i silny stres u 16 - letniej dziewczyny mogą doprowadzić do wzrostu wartości cukru: na czczo 135 mg/dl, po posiłku rośnie nawet do 260mg/dl, jest też ślad w moczu? Czy to już cukrzyca? Brak innych objawów cukrzycy. Proszę o odpowiedź.

Dzień dobry,

Już sama nasilona nadczynność tarczycy jest dla organizmu stresem. Dodatkowo w czasie stresu (wyzwolonego przez najróżniejsze czynniki) wzrasta stężenie kortyzolu i adrenaliny, które działają antagonistycznie do insuliny, przez co mogą prowadzić do wzrostu poziomu cukru we krwi. Z uwagi jednak na tak wysokie wartości cukru konieczna wydaje się dalsza diagnostyka i bezpośrednia ocena lekarska. Z pewnością z uwagi na nasilenie nadczynności tarczycy oraz wysokie wartości glikemii powinna Pani w miarę możliwości jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który oceni, czy wystarczy dalsze leczenie Pani córki w warunkach ambulatoryjnych, czy konieczna będzie (co jest bardziej prawdopodobne) hospitalizacja.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz