Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 4 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Codzienne pomiary cukru we krwi i wskazania do wstrzykiwania insuliny w 30. tygodniu ciąży

Jestem w 30 tygodniu ciąży. Mierze codziennie cukier : na czczo, godzine po jedzeniu. Czy jesli czasami przekraczaja mi normy cukru to bede musiała wstrzykiwac insuline? Czy jak np niewiele mi przekraczaja czasem a czasem dobre sa to nie bede musiała ? od ilu tzreba wstrzykiwac?
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Jak wstrzykiwać insulinę?

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. To obecnie jedna z najczęściej występujących chorób. Wyróżniamy kilka typów tego schorzenia. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy. Zapoznaj się z isntrukcją wstrzykiwania insuliny.

Dzień dobry,

W ciąży wg zaleceń PTD 2016 - zaleca się, aby glikemia na czczo i przed posiłkami wynosiła 70-90 mg.dl, zaś godzinę od rozpoczęcia głównych posiłków poziom cukru we krwi nie przekraczał 120 mg/dl. Jeśli te wartości są wyższe, z uwagi na dobro Pani dziecka powinna skontaktować się Pani z diabetologiem, który wyda Pani odpowiednie zalecenia. Jeśli wartości tylko nieznacznie przekraczają zalecane normy, wówczas często wystarczy odpowiednie postępowanie dietetyczne i ew. regularny wysiłek fizyczny - np, spacery. Jeśli zaś glikemię będą za wysokie i hiperglikemie będą się często powtarzały wówczas konieczne będzie zastosowanie insuliny. Przed wizytą powinna Pani przez kilka dni dokonać dokładnych pomiarów i zapisać je w zeszycie samokontroli, tak , aby lekarz miał dokładny wgląd w wyniki.

Pozdrawiam serdecznie.
dr n. med. Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy