Codzienne pomiary cukru we krwi i wskazania do wstrzykiwania insuliny w 30. tygodniu ciąży

Jestem w 30 tygodniu ciąży. Mierze codziennie cukier : na czczo, godzine po jedzeniu. Czy jesli czasami przekraczaja mi normy cukru to bede musiała wstrzykiwac insuline? Czy jak np niewiele mi przekraczaja czasem a czasem dobre sa to nie bede musiała ? od ilu tzreba wstrzykiwac?

Dzień dobry,

W ciąży wg zaleceń PTD 2016 - zaleca się, aby glikemia na czczo i przed posiłkami wynosiła 70-90 mg.dl, zaś godzinę od rozpoczęcia głównych posiłków poziom cukru we krwi nie przekraczał 120 mg/dl. Jeśli te wartości są wyższe, z uwagi na dobro Pani dziecka powinna skontaktować się Pani z diabetologiem, który wyda Pani odpowiednie zalecenia. Jeśli wartości tylko nieznacznie przekraczają zalecane normy, wówczas często wystarczy odpowiednie postępowanie dietetyczne i ew. regularny wysiłek fizyczny - np, spacery. Jeśli zaś glikemię będą za wysokie i hiperglikemie będą się często powtarzały wówczas konieczne będzie zastosowanie insuliny. Przed wizytą powinna Pani przez kilka dni dokonać dokładnych pomiarów i zapisać je w zeszycie samokontroli, tak , aby lekarz miał dokładny wgląd w wyniki.

Pozdrawiam serdecznie.
dr n. med. Marek Derkacz