Jaki jest sens mierzenia poziomu cukru?

Moje pytanie dotyczy tego jaki jest sens mierzenia poziomu cukru 2 godziny po jedzeniu jeśli w ulotce leku jest napisane: "maksymalne stężenie we krwi uzyskiwane jest po około 2,5 godzinach" a lek biorę raz dziennie (co 24 godziny i jego stężenie pod koniec tego czasu jest już małe). Sprawdziłem że jest różnica w wynikach pomiarów po 2 godzinach a po 2,5 godziny (pierwszy to 135 drugi pomiar to 115)
MĘŻCZYZNA, 48 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Niestety nie napisał Pan jaki lek Pan przyjmuje. Przypuszczam, że chodzi o metforminę, dla której dostępność biolgiczna jest największa ok. 2,5 h po przyjęciu - chodzi o preparat o zwykłym uwalnianiu (proszę spradzić nazwę chemiczną leku na opakowaniu, gdyż metformina występuje pod wieloma nzwami handlowymi).. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zaleca się pomiary glikemii 2 h po posiłkach, po to , aby sprawdzić, czy są one prawidłowe (maks. do 140 mg/dl 2 h po głównych posiłkach). Przypuszczam, że przyjmuje Pan metforminę o zwykłym uwalnianiu- te preparaty w razie zbyt wysokich wartości "cukru" we krwi zaleca się stosować nawet do 3 x dziennie w trakcie głównych posiłków, chyba, że glikemie 2 h po innych posiłkach są prawidłowe, wówczas nie ma potrzeby zwiększania dawkowania leku, nie musi Pan też codziennie sprawdzać tych wartości, jeżeli cały czas są prawidłowe. Proszę sprawdzić stężenie cukru po innych posiłkach, jeśli wynosi powyżej 140 mg/dl, wówczas leczenie pod kontrolą diabetologa należy zintensyfikować. Jeśli ma Pan prawidłowe wartości glukozy we krwi, wówczas jak wyżej wspomniałem nie musi Pan codziennie mierzyć wartości cukru we krwi, a raz w tygodniu wykonać skrócony dobowy profil glikemii, tj. pomiar glukozy na czczo i 2 h po głównych posiłkach, w pozostałe dni może Pan według zaleceń PTD mierzyć w dowolnych porach np. poniedziałek - pomiar na czczo, wtorek - pomiar 2 h po śniadaniu, środa - skrócony profil glikemii, czyli 4 x dziennie, czwartek, 2h po obiedzie, piątek 2 h po kolacji, itd. Wartości glikemii powinien Pan zapisywać w dzienniczku/zeszycie, tak , aby prowadzący Pana diabetolog wiedział czy i w jakim stopniu należy intensyfikować terapię.

Z poważaniem,

Marek Derkacz

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Do jakiego lekarza udać się z podwyższonym poziomem cukru?

Witam, choruje na cukrzyce. Czasami mam podwyzszony cukier, skaleczylem sie 2 miesiace temu na czlonku i dostalem zapalenie skory i prawdopodobnie grzybice. Bylem u urologa ktory wyslal mnie do Dermatologa ktory nic nie pomogl po przepisaniu lekarstw po czasie znowu powrocilo. Chcialbym udac sie tym razem prywatnie do Dermatologa lub Urologa tylko nie wiem do kogo. Prosze o pomoc mam 21lat
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Polineuropatia może dotyczyć również włókien autonomicznych co przejawia się zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego ( biegunki, zaparcia), układu sercowo-naczyniowego ( zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi) lub układu moczowo płciowego np impotencja.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jakie są normy poziomu cukru?

Witam. Wiem, że to może dużo pytań, ale chciałam wiedzieć, jakie są normy glukozy (w mg mierzone glukometrem), na czczo i bezpośrednio po posiłku u 13-letniego otyłego chłopca? U mojego syna lekarz podejrzewał cukrzycę, kazał mu przez kilka dni mierzyć glukozę. Cukier na czczo wynosił 113-117, a po posiłku czasem przekraczał 200. Lekarz kazał więc mi zmienić mu dietę i poziom cukru na czczo wynosił 89-100, a po posiłku trochę ponad 140. Ale dziś po zjedzeniu kebabu znów miał 220. Czy to może być coś innego niż cukrzyca? Lekarz pewnie poleci wykonanie krzywej cukrowej. Mogą mi Państwo podać normy po 1 h i 2 h po obciążeniu glukozą 75 i 50 g? W jakich sytuacjach konieczne jest wykonanie krzywej insulinowej, na czym polega to badanie i jakie są prawidłowe wyniki? Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie.
Prawidłowo stężenie glukozy na czczo powinno mieścić się w granicach 72-99 mg/dl (4,0-5,5 mmol/l). Po dwóch godzinach od podania glukozy jej stężenie we krwi żylnej powinno być niższe niż 140 mg/dl (7,8mmol/l). Jeżeli wykonano oznaczenie również w 60 minucie (przy teście z 75 g glukozy), stężenie cukru powinno wynosić <180 mg/dl (10 mmol/l).
Jeżeli po 120 minutach uzyska się wynik w granicach 140-199 mg/dl (7,8-11 mmol/l), rozpoznaje się upośledzoną tolerancję glukozy. To stan przedcukrzycowy. Cukrzycę można stwierdzić, gdy w dwie godziny po obciążeniu stężenie cukru wynosi ≥200 mg/dl (11,1 mmol/l).
W przypadku testu z 50 g glukozy (w ciąży) stężenie cukru po godzinie powinno być mniejsze niż 140 mg/dl. Jeżeli jest wyższe, należy powtórzyć test z 75 g glukozy z zastosowaniem się do wszystkich zasad jego przeprowadzenia. Jeżeli po dwóch godzinach od obciążenia 75 g glukozy jej stężenie będzie wynosić ≥140 mg/dl, rozpoznaje się cukrzycę ciążową.
Test tolerancji glukozy wykonuje się w następujących sytuacjach:
-  gdy istnieją przesłanki, że u danej osoby występuje cukrzyca bądź nieprawidłowa tolerancja glukozy,
- po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku badania glukozy na czczo między 100 a 125 mg/dl,
- przy występowaniu objawów zespołu metabolicznego (otyłość brzuszna, zbyt wysokie stężenie trójglicerydów, podwyższone ciśnienie tętnicze, zbyt mała ilość cholesterolu HDL) u osoby z prawidłowym stężeniem glukozy na czczo,
- u kobiet w ciąży z nieprawidłowym wynikiem badania glukozy na czczo lub OGTT,
- podejrzewa się reaktywną hipoglikemię (przedłużony OGTT z 75 g glukozy),
- u każdej kobiety między 24. a 28. tygodniem ciąży.





0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty