Jaki jest sens mierzenia poziomu cukru?

Moje pytanie dotyczy tego jaki jest sens mierzenia poziomu cukru 2 godziny po jedzeniu jeśli w ulotce leku jest napisane: "maksymalne stężenie we krwi uzyskiwane jest po około 2,5 godzinach" a lek biorę raz dziennie (co 24 godziny i jego stężenie pod koniec tego czasu jest już małe). Sprawdziłem że jest różnica w wynikach pomiarów po 2 godzinach a po 2,5 godziny (pierwszy to 135 drugi pomiar to 115)

Dzień dobry,

Niestety nie napisał Pan jaki lek Pan przyjmuje. Przypuszczam, że chodzi o metforminę, dla której dostępność biolgiczna jest największa ok. 2,5 h po przyjęciu - chodzi o preparat o zwykłym uwalnianiu (proszę spradzić nazwę chemiczną leku na opakowaniu, gdyż metformina występuje pod wieloma nzwami handlowymi).. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zaleca się pomiary glikemii 2 h po posiłkach, po to , aby sprawdzić, czy są one prawidłowe (maks. do 140 mg/dl 2 h po głównych posiłkach). Przypuszczam, że przyjmuje Pan metforminę o zwykłym uwalnianiu- te preparaty w razie zbyt wysokich wartości "cukru" we krwi zaleca się stosować nawet do 3 x dziennie w trakcie głównych posiłków, chyba, że glikemie 2 h po innych posiłkach są prawidłowe, wówczas nie ma potrzeby zwiększania dawkowania leku, nie musi Pan też codziennie sprawdzać tych wartości, jeżeli cały czas są prawidłowe. Proszę sprawdzić stężenie cukru po innych posiłkach, jeśli wynosi powyżej 140 mg/dl, wówczas leczenie pod kontrolą diabetologa należy zintensyfikować. Jeśli ma Pan prawidłowe wartości glukozy we krwi, wówczas jak wyżej wspomniałem nie musi Pan codziennie mierzyć wartości cukru we krwi, a raz w tygodniu wykonać skrócony dobowy profil glikemii, tj. pomiar glukozy na czczo i 2 h po głównych posiłkach, w pozostałe dni może Pan według zaleceń PTD mierzyć w dowolnych porach np. poniedziałek - pomiar na czczo, wtorek - pomiar 2 h po śniadaniu, środa - skrócony profil glikemii, czyli 4 x dziennie, czwartek, 2h po obiedzie, piątek 2 h po kolacji, itd. Wartości glikemii powinien Pan zapisywać w dzienniczku/zeszycie, tak , aby prowadzący Pana diabetolog wiedział czy i w jakim stopniu należy intensyfikować terapię.

Z poważaniem,

Marek Derkacz