Wpływ stresu na wynik badania glukozy

Witam. Dziś zrobiłam badanie cukru-wynik 102. Zawsze miałam w normie. Ostatnio jestem osłabiona, trochę senna. Nie piję więcej niż zazwyczaj płynów. Ale mam dużo stresów związanych z chorobami bliskich. Czy to może mieć jakiś wpływ? Kiedy powinnam powtórzyć badanie glukozy?

Witam Panią,

Pani wynik nieco przekracza normę i wskazuje na nieprawidłową glikemię na czczo. Istotne jest, czy ktoś u Pani w rodzinie chorował na cukrzycę? Jeśli tak, to ma Pani nieco zwiększone ryzyko zachorowania w przyszłości. Proszę powtórzyć badanie za kilka dni, a przed badaniem postarać się być wypoczętą. Stres z uwagi na zwiększone stężenie kortyzolu i adrenaliny - hormonów antagonistycznie działających do insuliny może prowadzić do wzrostu stężenia glukozy we krwi. Również nadwaga, otyłość, mała aktywność fizyczna i zła dieta zwiększają ryzyko choroby. Proszę w miarę możliwości na spokojnie podejść do tego badania, może kolejny wynik będzie już prawidłowy. Jeśli nie, to warto, aby wykonała sobie Pani test obciążenia 75 g glukozy.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz