Strzelanie i chrupanie w kolanach

witam, Mam pewne problemy z kolanami. 1. Przy kucaniu strzelanie, a przy prostowaniu "chrupanie". Przyjmuję aktualnie suplement diety Flexus. Czy to pomoże na moje dolegliwości? 2. Po długim spacerze pojawia się ból z tyłu kolana, najprawdopodobniej są to ściągna lub mięśnie. Jak mogę temu zaradzić? USG i RTG niczego nie wykazały. Pozdrawiam

Szanowany Panie, powinien zbadać Pana specjalista ortopeda. Na podstawie wywiadu z dużym prawdopodobieństwem można podejrzewać chondropatię (zmiany) w zakresie stawu rzepkowo-udowego. Przed konsultacją ortopedyczną aby skrócić proces diagnostyczny może Pan wykonać rtg osiowe rzepek przy kątach zgięcia 30,60 i 90st. Leczenie w większości przypadków (o ile potwierdzi się diagnoza chondropatii stawu rzepkowo-udowego) polega na odpowiedniej rehabilitacji oraz ew. zastosowaniu leków viscosupelemntujących (zawierających kwas hialuronowy). W ściśle określonych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne. Stosowane obecnie przez Pana pochodne glukozaminy (Flexus) nie powinny zaszkodzić. Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do "pełnej formy" po postawieniu właściwego rozpoznania oraz wdrożeniu leczenia.