Stwierdzone przewlekłe zapalenie żołądka i dwunastnicy z nadżerkami

Witam, mam stwierdzone przewlekle zapalenie zoladka i dwunastnicy z nadzerkami, lecze sie na to dobre 2 lata i nei ma poprawy, wiec wykonali mi manimetrie przelyku, wyszedl refluks, niewydolnosc wpustu, oraz przelyk typu dziadka do orzechow ? Moja Pani doktor powiedziala ze choroby dziada do orzechow sie nie keczy, jedynie leki uspokajajace oraz terapie by sie rozluzniac, czy nie ma innych metod leczenia ? Dotychczas orzyjmowalam leki typu ipp oraz diete, nie daly to poprawy , co moge zrobic?

Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz

Witam. Wszystko zależy od tego jak na codzień Pan się odżywia. Ważne aby jeść ok 4 nieduże lekkostrawne posiłki, nie za zimne i nie gorące, łagodnie doprawione, niskobłonnikowe. Nie wolno się przejadać szczególnie na noc. Można zrezygnować z mleka które wywołuje efekt odbicia - na chwilę złagodzi objawy zapalenia ale potem wywoła ich nawrót. Są pewne produkty które mogą nasilać objawy refluksu: czekolada, kawa, kakao, cytrusy, pomidory, banany, jabłka.. Nie należy się kłaść po posiłku, schylać się i uprawiać intensywnego wysiłku tuż po jedzeniu. Może te kilka rad uda się wykorzystać. Powodzenia. POzdrawiam