Swędzące krosty na głowie po goleniu

Od ponad 2 lat zmagam się z krostami na głowie. Zmiany są ropne i okropnie swędzą. Leczenie davercinem i innymi lekami nic nie pomaga. Używam do strzyżenia włosów maszynki elektrycznej obawiam się ,że ma to wpływ na nawroty choroby. proszę o dobrą radę Paweł

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Przedstawiony przez Pana opis może sugerować występowanie zapalenia mieszków włosowych. Zapalenie wywoływane jest przez bakterie. Golenie sprzyja występowaniu zapalenia, gdyż podrażniona skóra stanowi wrota dla infekcji. Dodatkowo elektryczna maszynka, która nie jest dezynfekowana, może sprzyjać roznoszeniu infekcji. Warto pomyśleć o jej zastąpieniu na maszynkę z jednorazowym ostrzem i starannie przestrzegać zasad higieny. W procesie leczenia korzystna może być rezygnacja na pewien czas z golenia, by zmiany na skórze mogły się wygoić. Jednocześnie proszę stosować preparaty zalecone przez lekarza dermatologa. Jeżeli dolegliwości będą dalej się utrzymywać, zalecam ponowną konsultację u lekarza dermatologa.