Swędzenie podeszwy stopy

Witam, mam następujący problem: Swędzi mnie podeszwa stopy, nie mam żadnych dodatkowych objawów typu zaczerwienienie. Uczestniczę w zajęciach wymagających ćwiczenia boso na sali gimnastycznej. Co to może być? Czy to grzybica? Czy początki cukrzycy? A może coś innego? Czy powinienem wykonać jakieś badania? Swędzenie jest bardzo dokuczliwe i się nasila. Martwię się, że to może być coś bardziej poważnego, niż zwykłe swędzenie. Czy powinienem brać jakieś proszki lub smarować miejsce swędzenia maścią? Jeżeli tak to jakie? Co byłoby zalecane? Jakie badania wykonać, aby sprawdzić co mi dolega? Proszę o pomoc. Dziękuję.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisany świąd może mieć wiele przyczyn. Może być to bowiem wynik podrażnienia, zmian alergicznych ale także infekcji. Taka infekcja jak najbardziej może być natomiast związana z ćwiczeniami, które odbywają się na bosaka. Sugeruję konsultację z lekarzem POZ, który oceni skórę stóp. Ponadto sugerowałabym stosowanie skarpetek podczas ćwiczeń.