Świadome nosicielstwo HBV a uniknięcie zachorowania na raka wątroby

Witam. Czy świadome nosicielstwo HBV a w skutku zmiana nawyków żywieniowych (zaprzestanie picia alkoholu , palenia papierosów oraz ograniczenia do zera niezdrowej żywności ) dobre wyniki prób watrobowych i niskiej wiremii, kontroli lekarskiej raz w roku i wieku 33 lat może ustrzec mnie przed marskoscia lub rakiem wątroby ? Czy taki nosiciel jest skazany na wczesniejsza śmierć i chorobę czy jest szansa na długie normalne życie ? Czy hbv to wyrok ?

Lek. Katarzyna Szymczak

Nie każdy zakażony wirusem HBV będzie miał marskość wątroby i raka, przestrzeganie zaleceń lekarskich i higieniczny tryb życia na pewno zwiększa Pani szansę na dłuższe życie w dobrej kondycji.
Pozdrawiam