Ciąża a HBS+. Czy zagraża mi marskość wątroby?

Szanowny Panie Doktorze, Mam 31 lat. Jestem w pierwszym trymestrze mojej pierwszej ciąży. Właśnie odkryto u mnie HBS+. Choć nie zdążyłam jeszcze przeprowadzić specjalistycznych badań, podejrzewam nosicielstwo od wielu lat. Przetaczanie krwi, bóle stawowe w dzieciństwie itd. Wówczas nikt nie powiązał ich z problemami wątrobowymi. Znalazłam też wyniki prób wątrobowych z jednego wypisu szpitalnego z czasów dzieciństwa - Aspat 158 j Alat 250. Obecny wynik w czasie ciąży przy badaniu na nosicielstwo HBV to - ratio ok. 999,99. Przyznam, że bardzo się obawiam, czy ciąża w konsekwencji może doprowadzić do marskości wątroby? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź. Z poważaniem.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

na pewno ryzyko w Pani przypadku jest zwiększone. Aby zadbać o prawidłowy rozwój ciąży, jak i stan Pani zdrowia, należałoby prowadzić ciążę u doświadczonego ginekologa, w porozumieniu z lekarzem gastroenterologiem.