Symetrycznie powiększony gruczoł krokowy

Mam 61 lat - wynik biopsji: "gruczoł krokowy symetrycznie powiększony o wym. 50/34/34 obj. 30ml, bez zmian ogniskowych. Obrys torebki zachowany. Pęcherzyki nasienne nie powiększone. Biopsja 2 razy płat lewy i dwa prawy". Tyle po samej biopsji. Wynik badania po dwóch tygodniach. Rozpoznanie: „1 łagodny rozrost guzkowy gruczołu krokowego. 2 bioptaty dł. po 14 mm, 2 rak gruczołu krokowego. Indeks gleason 4+4=8. Utkanie raka zajmuje ok. 10% powierzchni bioptatow. Trzy bioptaty dł. 6,5,10mm”. Co dalej robić i co w praktyce oznaczają moje wyniki w przełożeniu na normalny język, jakie rokowania? Dziękuję.

Witam!
Niestety wynik 8 w skali Gleason wiąże się gorszym rokowaniem raka prostaty, ale do oceny całkowitego rokowania konieczne są jeszcze inne parametry, czyli stężenie PSA oraz stadium zaawansowania klinicznego (TNM) oparte na badaniach obrazowych. W związku z tym w tej chwili nie można odpowiedzieć dokładnie na Pana pytanie. W związku z brakiem informacji o stagingu, czyli stopniu zaawansowania klinicznego trudno powiedzieć jakie leczenie będzie planowane. Opcje terapeutyczne to prostatektomia (chirurgiczne usunięcie prostaty), radioterapia lub hormonoterapia (zastosowanie odpowiednich leków hamujących rozwój nowotworu). W przypadkach miejscowego zaawansowania nowotworu stosuje się prostatektomię lub radioterapię, gdy stwierdzane są przerzuty odległe lub do węzłów chłonnych zastosowanie ma hormonoterapia. Wskazane jest jak najszybsze zgłoszenie się do urologa lub onkologa (lekarza prowadzącego), który zadecyduje o dalszej diagnostyce i leczeniu. O wszelkie dokładniejsze informacje dotyczące m.in rokowania, proszę pytać lekarza prowadzącego, który w miarę postępu diagnostyki z pewnością będzie mógł udzielić odpowiedzi na większość pytań, w tej chwili na podstawie przedstawionych informacji nic więcej powiedzieć się nie da. Pozdrawiam serdecznie!