Szanse na donoszenie zdrowej ciąży u 40-latki

Witam! Mam 40 lat, dwójkę (19 i 14 lat!), zdrowych dzieci i własnie zobaczyłam drugą kreskę na teście. Nie planowaliśmy tego! Chciałam zapytać, jaka jest szansa na donoszenie zdrowej ciąży w moim wieku i dlaczego lekarz nie widział ciąży podczas ostatniego badania? Badanie było wczoraj (23.11.2015) - włącznie z usg dopochwowym. Dodam, że ostatnią miesiączkę miałam 26.10 2015. Pozdrawiam.

Aleksander Ropielewski

Jak najbardziej istnieją szanse na zdrowe donoszenie ciąży. Z racji na Pani wiek będzie ona wymagałą ściślejszego nadzorowania. Ciąża mogłą nie zostać uwidoczniona z powodu jej małych rozmiaró lub też może to być ciąża pozamaciczna. Na pewno konieczne jest powtórzenie USG oraz badania beta hCG z surowicy krwi.

Lek. Tomasz Budlewski

Mogło być jeszcze za wcześnie. Proponuję oznaczyć dwukrotnie z przerwą 2 dni poziom beta hcg i koniecznie udać się ponownie do lekarza ginekologa wg wskazań lekarza badającego.