Szczepienie na żółtaczkę przed operacją usunięcia woreczka żółciowego

Witam! Mam 62 lata. Mam prawdopodobnie problem z woreczkiem żółciowym (kamienie). Od tygodnia raczej nie jem, bo po jedzeniu odczuwam ból. Z pewnością będę zmuszona poddać się zabiegowi (operacji) usunięcia woreczka. Chciałabym zapytać czy muszę się szczepić przeciwko żółtaczce? Pragnę poinformować, że w dzieciństwie (55 lat temu) przechodziłam żółtaczkę zakaźną. Czy chorowanie na tę chorobę uodparnia organizm na całe życie? Łączę pozdrowienia!

Witam!
Opisywana przez Panią żółtaczka zakaźna przebyta w dzieciństwie była infekcją prawdopodobnie spowodowaną wirusem zapalenia wątroby typu A, przechorowanie daje odporność tylko na ten typ wirusa. Aktualnie zalecane szczepienia przed zabiegami operacyjnym są skierowane przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B (który jest o wiele bardziej groźny), w związku z tym konieczne będzie szczepienie. Szczepienie polega na podaniu 3 dawek szczepionki w odstępach 0 - 1 miesiąc - 6 miesięcy. Szczepienie może przeprowadzić lekarz rodzinny, ale szczepionkę trzeba zakupić na receptę wypisaną przez lekarza. Pozdrawiam serdecznie!