Szczepienie przeciwko tężcowi w ciąży

Szczepienie w ciazy na tezec- tak czy nie? Mieszkam w Turcji w Istanbule, 28tydzien i lekarze tutaj namawiaja ale sama nie wiem.

Lek. Tomasz Budlewski

Wszystko tak naprawdę zależy od tego jakie występuje ryzyko zakażenia na tężec. Jeżeli jest wysokie ryzyko można zaszczepić. Producent w Polsce szczepionki zaleca że można ją stosować w 2 ostatnich miesiącach ciąży. Sądzę, że lekarz badający ma najlepszy obraz kliniczny i zaleca najbardziej odpowiednie postępowanie. Najlepiej aby szczepionka była tylko przeciwko tężcowi, albo żeby zawierała zmniejszony dawki toksoidu błoniczego i bezkomórkowych antygenów pałeczek krztuśca.