Szczepionka Boostrix IPV w 28. tygodniu ciąży

Witam obecnie mieszkam w Anglii i jestem w 28 tyg ciąży. Położne proponują mi się zaszczepić szczepionką przeciwko krztusca.nazwa szczepionki Boostrix IPV czytając więcej dowiedziałam się że jest to szczepionka 4W1(błonnica krztusiec polio tezec) na ulotce jest informacja iż nie jest zalecana kobieta w ciąży.wiec skąd taka rozbieżność?czy ta szczepionka podawana w ciąży jest bezpieczna na 100%?czy szczepeinie w ciąży nie zaszkodzi mojemu dziecku które jeszcze przecież się nie urodziło?

Piotr Pilarski

W Anglii oraz USA rutynowo szczepi się kobiety w ciąży tą szczepionką. Mają oni duże doświadczenie i dlatego zalecają podawanie tej szczepionki. Na ulotce jest tak napisane gdyż nie przeprowadza się badań na kobietach w ciąży ze względu na konflikt natury etycznej. 100 % pewności nikt Pani nie da, tak samo jak nikt nie zagwarantuje, że nie biorąc szczepionki nie zachoruje Pani na krztusiec co odbije się negatywnie na zdrowie płodu. Decyzja należy do Pani, warto również zapytać o to lekarza prowadzącego gdyż ma większe doświadczenie w stosowaniu szczepionki. W Polsce nie przeprowadza się takiego szczepienia.

Pozdrawiam.