Sześciogodzinne opóźnienie w przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej a ryzyko ciąży

Szanowni Państwo, zwracam się z pytaniem. Jestem w trakcie piątego opakowania dwuskładnikowych tabletek anty. Zażywam je zgodnie z zaleceniami, regularnie, przeczytałam kilka razy całą ulotkę. W czwartym opakowaniu spóźniłam się wyjątkowo raz z wzięciem tabletki kilka godzin (mniej niż 6). Ostatnio uprawiałam z partnerem seks, jednak partner nie doszedł we mnie ani razu a wytrysk odbył się po dłuższym czasie z dala od moich narządów płciowych. Czy w tej sytuacji istnieje ryzyko ciąży? Pozdrawiam

Lek. Marta Gryszkiewicz

Tak, gdyż w preejakulacie wydzielanym przez cały czas trwania stosunku także znajdują się plemniki. Nie można wykluczyć ryzyka zapłodnienia związanego z opóźnieniem przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej. Jest ono jednak bardzo niewielkie.