Szumy uszne a obecność zwyrodnienia kręgosłupa

Witam mam zwyrodnienie kregoslupa z poczatkami dyskopatii a w wieku mlodzienczym wykryto rozszcep kregoslupa ledzwiowo-krzyzowym, pomagam sobie cwiczeniami i chodzeniem na silownie, prosze o wskazowki w diecie i jakie najlepiej wykonywac przy tym cwiczenia. Prosze rowniez mi odpowiedziec czy te wszystkie dolegliwosci moga przyczyniac sie do powstalych piskow usznych. Uszy sprawdzal lekarz i wszystko jest w porzadku, Dziekuje

Aleksander Ropielewski

Szumy uszne mogą mieć przyczyny neurologiczne, laryngologiczne, wynikające z zaburzeń ukrwienia i zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa jako najczęstsze z przyczyn. Na początek sugerowałbym kontakt z neurologiem lub laryngologiem i wykonanie TK głowy. Odnośnie diety w przypadku zmian zwyrodnieniowych nie ma specjalnych zaleceń. Odnośnie ćwiczeń polecam kontakt z fizjoterapeutą, ponieważ sam opis ćwiczeń jakie należy wykonywać bez nadzoru odnośnie ich poprawnego wykonywania nie ma większego sensu. Ogólnie powiem, że są to ćwiczenia wzmacniające i rozciągające odpowiednie mięśnie grzbietu i obręczy barkowej, które w efekcie mają doprowadzić do wyrównania balansu mięśniowego.