Ćwiczenia siłowe a wynik MR kręgosłupa

Witam, z rezonansu kregoslupa dowiedzialem się, że mam przepuklinę ok. 2,2 mm w odc L5/S1 i niewielka wypukline L4/L5 oraz zniesienie lordozy. Jestem po rehabilitacji, ból praktycznie zniknął, bo czuje go bardzo rzadko. Ortopeda powiedzial ze moge cwiczyc silowo ale na leżąco i ew. na stojąco. Stad moje pytanie, czy moge wykonywac cwiczenia siłowe jak przysiady, martwy ciag itp? Jezeli tak to jakie moze byc maksymalne obciazenie?

Aleksander Ropielewski

Przysiady bez obciążenia lub z niewielkim, podobnie jak martwy ciąg z obciążeniem sztangi lub niewielkimi ciężarami. Ważne, żeby były to na prawde małe ciężąry w stosunku do Pańskich możliwości, a ćwiczenia o większej ilości powtórzeń niż o większym obciążeniu. Mus Pan być bardzo czujny jeżeli chce wykonywać takie ćwiczenia, tak aby nie doszło do urazu kręgosłupa. Ponadto należy regularnie wykonywać ćwiczenia, jakie wykonywał Pan podczas rehabilitacji.

Lek. Tomasz Budlewski

Osobiście odradzilbym tego typu ćwiczenia ponieważ są bardzo obciążające.