Tabletka 72 godziny po stosunku a ryzyko ciąży

Witam, 24 lipca rano odbyłam stosunek bez zabezpieczenia. Chłopak nie miał wytrysku we mnie. Zaraz potem przyjęłam pierwszą tabletkę antykoncepcyjną (wcześniej brałam je, ale odstawiłam 4 miesiące wcześniej, a teraz wzięłam pierwszą tabletkę mimo, iż nie miałam okresu). Ok. 25 godzin po stosunku przyjęłam E***. Czy mogę być w ciąży? Przez dwa dni miałam piekący ból brodawek sutkowych. Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W Pani przypadku ryzyko ciąży jest praktycznie zerowe.

Skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych zależy w dużej mierze od tego, kiedy rozpocznie się ich stosowanie. Istnieją dwa podstawowe schematy:

- pierwsza tabletka zostaje przyjęta pierwszego dnia cyklu (czyli w pierwszym dniu miesiączki),
- pierwsza tabletka zostaje przyjęta w dowolnym momencie cyklu.
W pierwszym przypadku skuteczność antykoncepcji powinna być zachowana teoretycznie od przyjęcia pierwszej tabletki, natomiast w drugim przypadku zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji przynajmniej przez tydzień.
W Pani przypadku więc antykoncepcja nie była zachowana.

Zastosowanie antykoncepcji postkoidalnej do 72h po stosunku powinno zapewniać skuteczne zabezpieczenie przed ciążą.

W razie wątpliwości należy wykonać test ciążowy z moczu lub badanie beta HCG w krwi.

Pozdrawiam serdecznie!