Tabletki antydepresyjne a planowanie ciąży

Witam Od około 4 lat biore tabletki antydepresyjne(xetanor) Chciałabym zajść w ciążę, czy dziecko urodzi sie zdrowe i tabletki nie wpłyna na płód?obecne dawkowanie to 20mg raz dziennie. dziękuje joanna

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, nie należy stosować leku Xetanor w czasie ciąży i karmienia piersią, stosowanie lewku zwłaszcza w I trymestrze wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad serca u dziecka. Stosowanie leku w czasie ciąży możliwe jest jedynie w razie zdecydowanej konieczności, kiedy brak leku bezpośrednio zagraża Pani życiu lub zdrowiu, a oczekiwane korzyści przewyższają ryzyko - tą decyzję należy podjąć przede wszystkim w porozumieniu z lekarzem zlecającym lek / psychiatrą.