Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 1 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Tabletki antykoncepcyjne a wynik testu ciążowego

Dobry wieczór! Mam pytanie, czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej ma wpływ na wynik testu ciążowego, zarówno tego, który mogę kupić w aptece, jak i testu beta HCG? Zrobiłam oba testy w 7 dniu brania tabletek antykoncepcyjnych (jest to mój pierwszy raz z tabletkami antykoncepcyjnymi, wcześniej używałam tylko prezerwatyw), ponieważ zmartwiła mnie mniejsza niż zazwyczaj obfitość ostatniej miesiączki. Wynik beta HCG był w normie, co znaczy, że nie jestem w ciąży, podobnie wskazał test kupiony w aptece. Czy w takim przypadku są one wiarygodne? Czy antykoncepcja może mieć wpływ na ich wyniki? I czy antybiotyki mogą mieć również wpływ na wynik testu? (Słyszałam, że np. Tretinex tak).

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Witam serdecznie,

Żaden z podawanych przez Panią preparatów nie wpływa na wynik testu ciążowego. Oba typy testów polegają na oznaczeniu w surowicy krwi lub w moczu gonadotropiny kosmówkowej, hormonu wydzielanego wyłącznie w czasie ciąży. Żaden farmaceutyk nie ma zatem wpływu na jego stężenie, a tym samym na wynik testu.
W obecnej sytuacji ciążę może Pani wykluczyć. Jeżeli krwawienie było bardziej skąpe od poprzednich, to najprawdopodobniej jest to skutek przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Nierzadko zdarza się, że przyjmowane hormony egzogenne zmieniają charakter miesiączki. Nie ma to jednak wpływu na skuteczność preparatu.

Pozdrawiam

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy