Tabletki dla 16-latki

Witam, kończę w tym roku 16 lat i chciałabym rozpocząć współżycie. Mam stałego chłopaka. Rozważałam kilka metod antykoncepcji, m.in. globulki dopochwowe, ale ostatecznie zdecydowałam się na metodę hormonalną, czyli tabletki. Zdaję sobie sprawę z tego, że mój organizm jest młody i jeśli nie jest to konieczne, nie powinnam faszerować go hormonami, jednakże uważam pigułki i plastry za najlepszą metodę antykoncepcji. Miesiączkuję od 2,5 roku, cykle mam w miarę regularne, jednak nie do końca. Czy lekarz ginekolog zleci mi badania i przepisze odpowiednie tabletki, czy też nie zrobi tego ze względu na mój wiek? Dziękuję z góry za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Pani wiek nie jest medycznym przeciwwskazaniem do doustnej tabletki antykoncepcyjnej. Lekarz powinien zebrać z Panią dokładny wywiad (m. in. o występowanie nowotworów w rodzinie, przypadków żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej itd.) i Panią zbadać. Nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań laboratoryjnych (chyba, że w wywiadzie lub badaniu stwierdzi się jakieś nieprawidłowości). Lekarz najprawdopodobniej zaproponuje Pani tabletkę o niskim stężeniu hormonów. Te preparaty są najnowocześniejsze i dają najmniej działań ubocznych, ale niestety są najdroższe.