Test IgM a ryzyko boreliozy

Witam, mam pytanie, gdyż zrobiłam test IgM na boreliozę i wynik wyszedł dodatni: 38 Au/ml, czy to oznacza, że mam Boreliozę? jeśli chodzi o rumień to mam coś na wzór rumienia wędrującego przy kolanie. Nie kojarzę ugryzienia przez kleszcza, jestem teraz na antybiotyku, który mi przepisał lekarz z ambulatorium jeszcze przed testem IgM. Objawów, czyli bolących stawów, bóli głowy nie mam. Pytanie moje jest czy mam zrobić teraz test WB? i co oznaczać może wynik testu IgM? Z góry dziękuje za odpowiedź

Dzień dobry,

Podwyższone miano w zakresie IgM w kierunku boreliozy świadczy o świeżym zakażeniu. Proszę w miarę możliwości jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą chorób zakaźnych lub dobrym internistą. Czym wcześniej zostanie podjęte właściwe leczenie, tym większa szansa na wyleczenie boreliozy i mniejsze ryzyko późniejszych powikłań tej choroby. Mogła Pani nie zauważyć ugryzienia przez kleszcza, to się niestety zdarza dość często...

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz