Tętniak aorty brzusznej w wyniku USG u żony a kwalifikacja do leczenia operacyjnego

USG U ŻONY WYKAZAŁO IZ POSIADA TETNIAKA AORTY BRZUSZNEJ O R0ZMIARZE 27,5 MM NA DŁUGOŚCI 69.2 MM.CZY STAN TEN KWALIFIKUJE SIĘ DO OPERACYJNEGO LECZENIE W TRYBIE PILNYM.NA PRZESTRZENI 6 MIESIĘCY ZWIĘKSZYŁA SIE TYLKO DŁUGOŚĆ ODCINKA NA KTOREJ TETNIAK WYSTĘPUJE Z 4,4MM DO 6,9 MM

- chyba z 44 na 69 (proszę o skrupulatne podawanie wymiarów zachowując jednostki długości).
Zauważam, że szerokość aorty w granicach 27 mm nie nazywa się tętniakiem (dopiero od 35-40 mm), a poszerzeniem aorty. W takim wypadku nie ma absolutnie żadnych wskazań do leczenia operacyjnego, bo w chwili obecnej nie jest to jeszcze nawet tętniak. W trybie planowym u kobiet operuje się dopiero tętniaki powyżej 55 mm niezależnie od długości jaką zajmują. W chwili obecnej nie ma powodu do żadnego niepokoju. Oczywiście w trybie planowym kontrola u chirurga naczyniowego. Przestrzeganie ścisłe utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi.

Wg obecnej wiedzy za wskazanie do leczenia operacyjnego uznaje się tętniaka o wymiarze 1,5 x średnica aorty powyżej lub poniżej tętniaka lub tętniak rozwarstwiający

Z wyrazami szacunku
dr n.med.Marek Rodzeń
specjalista chirurg