Tiki nerwowe u 13-letniego chłopca

Mam pytanie odnośnie tików nerwowych (lub nawyków) u 13-letniego chłopca. Mój syn od dzieciństwa ciągle miał jakieś tiki np chrząkanie, przewracanie oczami, ruszanie nosem, któe co jakiś czas się zmieniają. Ale ostatnio doszły do tego tiki dźwiękowe, popiskuje, tak jakby coś nucił. Dwa lata temu miał robione EEG i CT głowy i nic nie wyszło. Czy jest jakaś metoda żeby się tego pozbyć? Utrudnia mu to kontakty z rówieśnikami i dzieci w tym wieku bardzo mu dokuczają, a tiki się ciągle nasilają.

W takich sytuacjach- gdy badania nie wskazują na zaburzenia organiczne- warto zwrócić się o pomoc do psychologa rodzinnego. Wspólne przyjrzenie sie emocjonalności syna i praca całej rodziny nad zmiana, ma szanse przynieść najszybsza poprawę. Jest wiele ośrodków prowadzących terapię rodzinną, dlatego zachęcam do jak najszybszego poszukania pomocy i wsparcia.

Witam,
tiki często mają podłoże nerwowe, szczególnie jeżeli badania nie wykazały żadnych nie prawidłowości. Proszę udać się z synem do psychologa lub psychoterapeuty.
Pozdrawiam.

Witam Pana serdecznie. Powinien Pan jak najszybciej zgłosić się do doświadczonego psychologa - psychoterapeuty rodzinnego. Syn ma objawy nerwicowe, a ponieważ jest nieletni powinna pracować cała rodzina. Jest możliwość zgłoszenia się na terapię rodzinną zarówno z refundacji NFZ, jak i prywatnie. Ponieważ doczytałam, że mieszka Pan niedaleko Lublina (o ile się nie mylę) mogą Panu polecić Ośrodek Psychoterapii przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie (NFZ) tel 81 744 30 61 wew.372, z kontaktów prywatnych zaś bardzo dobrym specjalistą w tych sprawach jest Pani Krystyna Cieślukowska - Wach, która przyjmuje na ul. Orlej 10 w Lublinie (w bramie jest telefon). Proszę rozpocząć leczenie. Małgorzata Danielewicz