Tlenek cynku po rozwierceniu ubytku

Bylam dziś u stomatolog która rozwiercila ubytek. Był dosyć głęboki ale ząb reagował i powiedziała że na 2 miesiące założy opatrunek- tlenek cynku. Po dwóch miesiącach jak będzie dobrze wypełnienie. Na początku stycznia mam wycieczkę za granicę. Czy ząb z takim opatrunkiem nie będzie ból al podczas lotu i co zrobić gdyby opatrunek się wykruszyl (i tak będę uwazac)?

Pytanie raczej trzeba skierować do stomatologa,który leczył ząb. Nie wiem jak głęboki był ubytek, ani czy został do końca oczyszczony. Należy sądzić, że jeżeli nie będzie się odzywał przez najbliższe dni to wyjazd nie przyniesie niemiłych niespodzianek. Pozdrawiam

Współczesna stomatologia nie używa tlenku cynku , nie zostało udowodnione bezprzeczne pozytywne działanie tlenku cynku i jego wpływu na wytworzenie zębiny reparacyjnej , w niewielkim stopniu takie właściwości ma wodorotlenek wapnia , ale na tyle małe ,że klinicznie nieopłacalne ,do tego eugenol , którym jest rozrabiany tlenek zaburza polimeryzacje kompozytu (czyli wypełnienia) nawet już po jego usunięciu , nawet jeżeli dycydujemy się na tzw leczenie biologiczne , czyli założenie linera z wodorotlenku węgla próchnica musi być usunięta w całości.
Czy ząb będzie bolał , tego nie wie nikt , szczerze mówiąc to tlenek cynku lepszy niż nic. Jeżli jest prawidłowo założony i otoczony w całości odbudowanym zębem to nie powinien się wykruszyć