Witam. Opatrunek leczniczy z tlenku cynku jest szczególnym rodzajem opatrunku tymczasowego.
Często zdarza się, że próchnica w zębie jest na tyle głęboka, że dalsze doczyszczanie ubytku niesie za sobą ryzyko leczenia kanałowego. Takiego leczenia można uniknąć właśnie dzięki zastosowaniu opatrunku leczniczego na bazie tlenku cynku. Tlenek cynku wykazuje szereg właściwości sprzyjających cofnięciu się procesu próchnicowego w dnie ubytku.
Opatrunek leczniczy z tlenku cynku jest opatrunku tymczasowego. Zakłada się go na okres dwóch-trzech miesięcy do ubytku z głęboką próchnicą.
Często zdarza się, że próchnica w zębie jest na tyle głęboka, że dalsze doczyszczanie ubytku niesie za sobą ryzyko leczenia kanałowego.
Takiego leczenia można uniknąć właśnie dzięki zastosowaniu opatrunku leczniczego na bazie tlenku cynku, który ma wiele właściwości sprzyjających cofnięciu się procesu próchnicowego.
Pozdrawiam
Jest to opatrunek tymczasowy - leczniczy. Ma on właściwości pobudzania odbudowy twardych tkanek zęba od środka komory miazgi. Stosowany jest w przypadku głębokiej próchnicy głównie u dzieci i młodzieży.
Ja go nie używam , we wspólczesnej stomatologii trochę nie ma niego miejsca , w czasach gdy jesteśmy w stanie opracować ubytek pod mikroskopem , znamy inne biologiczne materiały np MTA , to stosowanie jego jest raczej trochę bez sensu tym bardziej ,że Egenol , który używa się do jego upaltycznienia powoduje zaburzenie polimeryzacji kompozytu używanego do wypełnienienia zęba i jego wiązania z zębiną , ale :
Związek ten jest otrzymywany w wyniku prażenia rudy cynkowej: siarczku cynku (ZnS) lub węglanu cynku (ZnCO3) w obecności powietrza. Stosowany jest jako dodatek do farb i lakierów, w kosmetyce i ceramice oraz jako wypełniacz i stabilizator gumy, kauczuku i tworzyw sztucznych, do produkcji mas izolacyjnych, zasypek, środków do impregnacji drewna. Pierwotnie, jako pigment, został wprowadzony w 1779, od 1834 jako „biel chińska” stosowany w gwaszu, w farbach olejnych od ok. 1850. W oleju biel cynkowa jest słabiej kryjąca niż biel ołowiowa, nie działa sykatywowo, w grubszych warstwach pęka. Obecnie sproszkowaną biel cynkową stosuje się powszechnie (obok innych proszków, jak: grafit, sadza angielska, argentorat, tkanol) w kryminalistyce, w badaniu daktyloskopijnym metodą mechaniczną (obok metody chemicznej i metody optyczno-fotograficznej). Tlenek cynku ma lekkie działanie antybakteryjne i przyspiesza gojenie ran. Z tego powodu jest używany jako składnik maści i zasypek leczących rozmaite choroby skóry. Jest też używany w stomatologii do tymczasowych wypełnień.
Opatrunek leczniczy z tlenku cynku jest szczególnym rodzajem opatrunku tymczasowego. Zakłada się go na okres dwóch-trzech miesięcy do ubytku z głęboką próchnicą.
Często zdarza się, że próchnica w zębie jest na tyle głęboka, że dalsze doczyszczanie ubytku niesie za sobą ryzyko leczenia kanałowego, którego można uniknąć. Jest tak wówczas, kiedy ubytek jest już prawie doczyszczony i stomatolog pracuje wiertłem w dnie ubytku, blisko miazgi zęba (potocznie zwanej "nerwem"), ale wciąż występuje tam zmieniona próchnicowo zębina. W takiej sytuacji dalsze doczyszczanie ubytku próchnicowego niesie za sobą ryzyko obnażenia miazgi zęba i konieczność leczenia kanałowego.
Takiego leczenia można uniknąć właśnie dzięki zastosowaniu opatrunku leczniczego na bazie tlenku cynku. Tlenek cynku wykazuje szereg właściwości sprzyjających cofnięciu się procesu próchnicowego w dnie ubytku:
1) działa remineralizująco na zdemineralizowane przez próchnicę rejony zęba
2) sprawia, że miazga zęba cofa się, zmniejszając ryzyko obnażenia i leczenia kanałowego
3) działa bakteriobójczo, niszcząc bakterie próchnicowe
Po dwóch-trzech miesiącach stomatolog usuwa tlenek cynku z zęba i ocenia stan dna ubytku. Najczęściej jest ono znacznie twardsze i daje możliwość założenia ostatecznego wypełnienia kompozytowego, co nie było możliwe wcześniej z powodu głębokiej próchnicy.
Tlenek cynku nie zawsze pozwala na uniknięcie leczenia kanałowego. W wielu sytuacjach na założenie opatrunku leczniczego z tlenku cynku jest już za późno i leczenia kanałowego nie da się uniknąć. O zastosowaniu tlenku cynku w danej sytuacji decyduje lekarz dentysta na podstawie stanu ubytku.. W wielu sytuacjach na założenie opatrunku leczniczego z tlenku cynku jest już za późno i leczenia kanałowego nie da się uniknąć. O zastosowaniu tlenku cynku w danej sytuacji decyduje lekarz dentysta na podstawie stanu ubytku.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Założenie tlenku cynku w zębie – odpowiada Lek. dent. Grzegorz Ziętek
- Założenie tlenku cynku po wypełnieniu zęba – odpowiada Lek. dent. Katarzyna Zielińska
- Tlenek cynku w zębie a bolesność – odpowiada Lek. dent. Marcin Sobotka
- Czy ten tlenek cynku może być szkodliwy? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Zakładanie tlenku cynku w zębie – odpowiada Lek. dent. Katarzyna Wierzbowska
- Nieznośny ból po borowaniu ubytku blisko kanału – odpowiada Lek. dent. Barbara Żebrowska
- Dwumiesięczny okres oczekiwania na wizytę u stomatologa po leczeniu zęba – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Bóle zęba po założeniu do niego tlenku cynku – odpowiada Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
- Tlenek cynku po rozwierceniu ubytku – odpowiada Lek. dent. Magdalena Mierzejewska
- Wyleczenie ubytku w zębie – odpowiada Lek. dent. Bożena Ksol
artykuły
Nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej - miazga zębowa, przyczyny, etapy zapalenia, skutki uboczne
Zapalenie miazgi zębowej to choroba, która kwalifi
Dziura w zębie - czym jest, leczenie, zapobieganie
Dziura w zębie to nic innego jak próchnica tworząc
Dewitalizacja zęba - co to jest i jak przebiega?
Dewitalizacja zęba to zaawansowana procedura stoma