Tlenek cynku w stomatologii

Dzień dobry, prosiłabym o przybliżenie co to takiego tlenek cynku? I dlaczego tlenek cynku jest zakładany na zęba? Jakie działanie ma tlenek cynku w stomatologi? Dlaczego akurat to tlenek cynku wykorzystuje się w leczeniu zębów, a nie coś innego? Czy tlenek cynku nie ma niekorzystnego działania na nasze zdrowie? Zastanawiam się czy jako opatrunek w leczeniu stomatologicznym nie można wykorzystywać czegoś innego? Lekarz dentysta mówił, że będzie trzeba wykonać opatrunek z tlenku cynku przy leczeniu kanałowym. Czy rzeczywiście tak może być? Trochę się martwię, że jak tlenek cynku dostanie się do organizmu to mu zaszkodzi, tym bardziej, że jest stosowany w jamie ustnej. Czy stosowanie tlenku cynku na zęba jest w pełni bezpieczne? Jakie mogą być skutki uboczne zastosowania tlenku cynku? Proszę o informację jak to jest w rzeczywistości. Pozdrawiam

Witam. Opatrunek leczniczy z tlenku cynku jest szczególnym rodzajem opatrunku tymczasowego.
Często zdarza się, że próchnica w zębie jest na tyle głęboka, że dalsze doczyszczanie ubytku niesie za sobą ryzyko leczenia kanałowego. Takiego leczenia można uniknąć właśnie dzięki zastosowaniu opatrunku leczniczego na bazie tlenku cynku. Tlenek cynku wykazuje szereg właściwości sprzyjających cofnięciu się procesu próchnicowego w dnie ubytku.

Opatrunek leczniczy z tlenku cynku jest opatrunku tymczasowego. Zakłada się go na okres dwóch-trzech miesięcy do ubytku z głęboką próchnicą.

Często zdarza się, że próchnica w zębie jest na tyle głęboka, że dalsze doczyszczanie ubytku niesie za sobą ryzyko leczenia kanałowego.
Takiego leczenia można uniknąć właśnie dzięki zastosowaniu opatrunku leczniczego na bazie tlenku cynku, który ma wiele właściwości sprzyjających cofnięciu się procesu próchnicowego.
Pozdrawiam

Ja go nie używam , we wspólczesnej stomatologii trochę nie ma niego miejsca , w czasach gdy jesteśmy w stanie opracować ubytek pod mikroskopem , znamy inne biologiczne materiały np MTA , to stosowanie jego jest raczej trochę bez sensu tym bardziej ,że Egenol , który używa się do jego upaltycznienia powoduje zaburzenie polimeryzacji kompozytu używanego do wypełnienienia zęba i jego wiązania z zębiną , ale :

Związek ten jest otrzymywany w wyniku prażenia rudy cynkowej: siarczku cynku (ZnS) lub węglanu cynku (ZnCO3) w obecności powietrza. Stosowany jest jako dodatek do farb i lakierów, w kosmetyce i ceramice oraz jako wypełniacz i stabilizator gumy, kauczuku i tworzyw sztucznych, do produkcji mas izolacyjnych, zasypek, środków do impregnacji drewna. Pierwotnie, jako pigment, został wprowadzony w 1779, od 1834 jako „biel chińska” stosowany w gwaszu, w farbach olejnych od ok. 1850. W oleju biel cynkowa jest słabiej kryjąca niż biel ołowiowa, nie działa sykatywowo, w grubszych warstwach pęka. Obecnie sproszkowaną biel cynkową stosuje się powszechnie (obok innych proszków, jak: grafit, sadza angielska, argentorat, tkanol) w kryminalistyce, w badaniu daktyloskopijnym metodą mechaniczną (obok metody chemicznej i metody optyczno-fotograficznej). Tlenek cynku ma lekkie działanie antybakteryjne i przyspiesza gojenie ran. Z tego powodu jest używany jako składnik maści i zasypek leczących rozmaite choroby skóry. Jest też używany w stomatologii do tymczasowych wypełnień.

Przemysław Zarzeczny

Opatrunek leczniczy z tlenku cynku jest szczególnym rodzajem opatrunku tymczasowego. Zakłada się go na okres dwóch-trzech miesięcy do ubytku z głęboką próchnicą.
Często zdarza się, że próchnica w zębie jest na tyle głęboka, że dalsze doczyszczanie ubytku niesie za sobą ryzyko leczenia kanałowego, którego można uniknąć. Jest tak wówczas, kiedy ubytek jest już prawie doczyszczony i stomatolog pracuje wiertłem w dnie ubytku, blisko miazgi zęba (potocznie zwanej "nerwem"), ale wciąż występuje tam zmieniona próchnicowo zębina. W takiej sytuacji dalsze doczyszczanie ubytku próchnicowego niesie za sobą ryzyko obnażenia miazgi zęba i konieczność leczenia kanałowego.
Takiego leczenia można uniknąć właśnie dzięki zastosowaniu opatrunku leczniczego na bazie tlenku cynku. Tlenek cynku wykazuje szereg właściwości sprzyjających cofnięciu się procesu próchnicowego w dnie ubytku:
1) działa remineralizująco na zdemineralizowane przez próchnicę rejony zęba
2) sprawia, że miazga zęba cofa się, zmniejszając ryzyko obnażenia i leczenia kanałowego
3) działa bakteriobójczo, niszcząc bakterie próchnicowe
Po dwóch-trzech miesiącach stomatolog usuwa tlenek cynku z zęba i ocenia stan dna ubytku. Najczęściej jest ono znacznie twardsze i daje możliwość założenia ostatecznego wypełnienia kompozytowego, co nie było możliwe wcześniej z powodu głębokiej próchnicy.
Tlenek cynku nie zawsze pozwala na uniknięcie leczenia kanałowego. W wielu sytuacjach na założenie opatrunku leczniczego z tlenku cynku jest już za późno i leczenia kanałowego nie da się uniknąć. O zastosowaniu tlenku cynku w danej sytuacji decyduje lekarz dentysta na podstawie stanu ubytku.. W wielu sytuacjach na założenie opatrunku leczniczego z tlenku cynku jest już za późno i leczenia kanałowego nie da się uniknąć. O zastosowaniu tlenku cynku w danej sytuacji decyduje lekarz dentysta na podstawie stanu ubytku.