Tomografia komputerowa głowy: interpretacja wyniku

"obustronne, rozlane obniżenie gęstości istoty białej okołokomorowej... w rzucie struktur głębokich mózgu nieliczne hypodensyjne wielkość 4 mm... zwapnienia w rzutach jąder soczewkowatych... umiarkowane zaniki korowo-podkorowe. Układ komorowy nadnamiotowy nieco poszerzony... zaniki w tylnym dole czaszki... masywne zwapnienia w wewnątrzczaszkowych odcinkach tętnic szyjnych wewnętrznych i kręgowych".

Redakcja abcZdrowie

Aby w pełni zinterpretować badanie dodatkowe, jakim jest tomografia niezbędny jest tzw. kontekst kliniczny, czyli wiek, płeć, stosowane leki i dolegliwości pacjenta oraz osobiście przeprowadzone badanie fizykalne. Na podstawie wyłącznie opisu badania mogę powiedzieć, że w mózgowiu obecne są zmiany charakterystyczne dla osoby starszej cierpiącej od wielu lat z powodu miażdżycy.