Torbiel Beckera w wyniku USG

Witam, miałam robione USG ,które potwierdziło torbiel Backera: W dole podkolanowym lewym uwidoczniono strukturę hipoechogeniczną , nieunaczynioną, nieregularną o dł. 3,61 oraz szer. 1,12. W świetle zmiany uwidoczniono objaw 'ogona komety" charakterystyczny dla zmian koloidowych. Ortopeda zlecił także MR w związku z podejrzeniem uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej. Zalecił operację kolana, bo jak twierdzi jest to duża torbiel i nie zrobiła się bez przyczyny. Czy naprawdę operacja jest konieczna ?

Szanowna Pani, bezsprzecznie ma rację leczący Panią ortopeda. Cysta Bekera jest zazwyczaj wtórna w stosunku do zaburzenia funkcjonowania stawu kolanowego wraz z jego najbliższym sąsiedztwem/torebka stawowa,otaczające staw mięśnie i ścięgna itp/ Badanie NMR pozwoli na zaplanowanie postępowania operacyjnego i określenie czy będzie to jedynie usunięcie cysty czy też będzie wskazane również wykonanie artroskopii z oceną i naprawą lub częściowym usunięciem podejrzaniej o uszkodzenie łąkotki. W pierwszym z przypadków zabieg nie jest bezwzględnie konieczny i można zmianę obserwować monitorując badaniem usg. W drugim w przypadku uszkodzenia łąkotki leczenie operacyjne jest jak najbardziej wskazane. Życzę szybkiego zakończenia diagnostyki i skutecznego leczenia.