Torbiel czekoladowa na jajniku

Witam, została u mnie zdiagnozowana torbiel czekoladowa wielkości niespełna 5 cm. Badanie Ca 125 - wynik 92,26. Mam 28 lat i nie wiem co dalej.. Nie planuję w chwili obecnej zajść w ciążę ze względów ekonomicznych (od 6 miesięcy poszukuję pracy). Później pewnie tak. Jak wygląda postępowanie w takim przypadku?? Bardzo proszę o odpowiedź..
28 LAT ponad rok temu

Czego unikać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Właśnie wtedy powinna ona szczególnie dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Obejrzyj film i dowiedz się, czego powinna unikać kobieta w stanie błogosławionym.

Lek. Marta Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Torbiel czekoladowa, to inaczej torbiel endometrialna. Można ją leczyć hormonalnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od stopnia zaawansowania choroby, wielkości torbieli, stanu ogólnego pacjentki, a także jej planów związanych z posiadaniem potomstwa (aktualnie lub w przyszłości). Wykonane badanie poziom Ca125 wykazało jego podwyższony poziom, co przemawia za wyborem chirurgicznego usunięcia torbieli. Ostateczne określenie typu torbieli jest bowiem możliwe wyłącznie na podstawie badania histopatologicznego płynu lub wycinka torbieli pobranych w trakcie zabiegu. Leczenie hormonalne najczęściej sprowadza się do stoswania tabletek antykoncepcyjnych w systemie ciągłym - bez 7dniowych przerw. Ich stosowanie uniemożliwia zajście w ciążę. Powinna zgłosić się Pani do swojego lekarza ginekologa, który na podstawie całego obrazu choroby (endometriozy) i Pani stanu klinicznego pomoże wybrać optymalną metodę leczenia torbieli.

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doświadczenie zdobywała w kraju, jak i za granicą.
0

Może być próba leczenia zachowawczego ale jeżeli nie pomoże to proszę pamiętać , że ta torbiel niszczy jajnik więc optymalnym wyjściem byłoby zrobienie laparoskopii i wyłuszczenie torbieli i przy potwierdzeniu w bad. hist-pat torbieli endometrialnej dalsze leczenie hormonalne przez 6 miesięcy. Pozdrawiam DK

Lek. med. Danuta Kardzis specjalizuje się w zakresie ginekologii i położnictwa. Świadczy wysokiej jakości usługi z dziedziny ginekologii, w tym ginekologii dziecięcej, zajmuje się prowadzeniem ciąży, a także udziela profesjonalnych porad z zakresu najlepszych metod antykoncepcji. Pacjentki przyjmuje w Gdańsku w prywatnym gabinecie ginekologicznym.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy