Torbiel czekoladowa na jajniku

Witam, została u mnie zdiagnozowana torbiel czekoladowa wielkości niespełna 5 cm. Badanie Ca 125 - wynik 92,26. Mam 28 lat i nie wiem co dalej.. Nie planuję w chwili obecnej zajść w ciążę ze względów ekonomicznych (od 6 miesięcy poszukuję pracy). Później pewnie tak. Jak wygląda postępowanie w takim przypadku?? Bardzo proszę o odpowiedź..
28 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Torbiel czekoladowa, to inaczej torbiel endometrialna. Można ją leczyć hormonalnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od stopnia zaawansowania choroby, wielkości torbieli, stanu ogólnego pacjentki, a także jej planów związanych z posiadaniem potomstwa (aktualnie lub w przyszłości). Wykonane badanie poziom Ca125 wykazało jego podwyższony poziom, co przemawia za wyborem chirurgicznego usunięcia torbieli. Ostateczne określenie typu torbieli jest bowiem możliwe wyłącznie na podstawie badania histopatologicznego płynu lub wycinka torbieli pobranych w trakcie zabiegu. Leczenie hormonalne najczęściej sprowadza się do stoswania tabletek antykoncepcyjnych w systemie ciągłym - bez 7dniowych przerw. Ich stosowanie uniemożliwia zajście w ciążę. Powinna zgłosić się Pani do swojego lekarza ginekologa, który na podstawie całego obrazu choroby (endometriozy) i Pani stanu klinicznego pomoże wybrać optymalną metodę leczenia torbieli.

Może być próba leczenia zachowawczego ale jeżeli nie pomoże to proszę pamiętać , że ta torbiel niszczy jajnik więc optymalnym wyjściem byłoby zrobienie laparoskopii i wyłuszczenie torbieli i przy potwierdzeniu w bad. hist-pat torbieli endometrialnej dalsze leczenie hormonalne przez 6 miesięcy. Pozdrawiam DK