Torbiel endometrialna a torbiel czekoladowa

Witam. Piszę, ponieważ mam problem. Otóż w 2008 roku stwierdzono u mnie endometriozę. Niestety, nie czuję się zbyt dobrze. Ostatnio, podczas badania lekarz powiedział, że powstały u mnie torbiele czekoladowe i zlecił leczenie hormonalne. Chciałabym się dowiedzieć, czym są torbiele czekoladowe? Czy to jest to samo co torbiel endometrialna czy czymś się to różni? Co to za twory? I czy mogą one być przyczyną problemów z zajściem w ciążę? A zakładając, że torbiel endometrialna i torbiel czekoladowa to to samo to chciałabym zapytać jak wygląda jej leczenie. Czy torbiel endometrialna leczona jest farmakologicznie czy może wymaga ona leczenia operacyjnego? Martwię się, ponieważ bardzo nie chcę iść na operację i mam nadzieję, że może uda mi sie jej uniknąc... Czym grozi powstanie torbieli endometrialnej? Co to jest? Proszę o szybką odpowiedź.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam serdecznie. Torbiele czekoladowe to, mówiąc inaczej, torbiele endometrialne. Są one jednym z objawów choroby, którą u Pani stwierdzono, czyli endometriozy. Powstają one na skutek przemieszczania się i wszczepiania fragmentów błony śluzowej macicy (endometrium) w tkankę jajnikową. W ten sposób tworzą się różnej wielkości torbiele, które wypełnia gęsta, ciągnąca się wydzielina o zabarwieniu brunatnym lub czarnym – dlatego określa się je torbielami „czekoladowymi”.

W trakcie cyklu miesiączkowego wszczepione w tkankę jajnika endometrium podlega takim samym zmianom hormonalnym jak w macicy. Podczas menstruacji zaczyna się złuszczać i krwawić. W związku z tym, że krew nie ma odpowiedniego odpływu, gromadzi się, tworząc skrzepy. Dochodzi do powstania torbieli wypełnionych krwią miesiączkową.

Torbiele endometrialne często współistnieją z niepłodnością (stąd mogą wynikać problemy z zajściem w ciążę) i przeważnie diagnozowane są podczas rutynowych badań diagnostycznych, wykonywanych w celu ustalenia przyczyny trudności z zajściem w ciążę. Poza tym, torbiele czekoladowe mogą powodować przewlekły ból w miednicy mniejszej – co stanowi często pierwszy i jedyny objaw istnienia torbieli. Nieleczone torbiele mogą się znacznie powiększać, może również dojść do pęknięcia torebki torbieli i rozlania się jej treści do jamy brzusznej. Grozi to infekcją, krwotokiem wewnętrznym i rozprzestrzenieniem się choroby. We wczesnym stadium rozwoju torbieli często nie towarzyszą im żadne objawy. Z czasem mogą pojawić się dolegliwości typowe dla endometriozy, takie jak: bolesne, obfite, przedłużające się miesiączki, bolesne stosunki płciowe czy ból podczas oddawania moczu i stolca.

Torbiele czekoladowe wymagają leczenia farmakologicznego lub usunięcia operacyjnego. Postępowanie zależne jest od stopnia zaawansowania choroby, wielkości torbieli, stanu ogólnego chorej oraz planów prokreacyjnych. Są one łatwe do rozpoznania poprzez badanie wewnętrzne, USG lub rezonans magnetyczny. Często zalecane jest również badanie, określające poziom markera Ca-125 (najlepiej w okresie miesiączki), którego podwyższony wynik może być wskazówką, ułatwiającą różnicowanie rodzaju torbieli. Pewność rozpoznania daje jedynie badanie histopatologiczne treści płynu lub fragmentu zmiany pobranego podczas zabiegu operacyjnego.

Leczenie zachowawcze torbieli endometrialnych to leczenie lekami hormonalnymi wydawanymi jedynie na receptę. Najczęściej są to leki antykoncepcyjne stosowane w systemie ciągłym, bez 7 dniowych przerw. Ma to na celu uniknięcie krwawienia, a tym samym powiększania się torbieli. Jeśli jednak planuje Pani zajście w ciążę, należałoby ustalić z lekarzem postępowanie medyczne. Leki hormonalne stosowane w leczeniu torbieli uniemożliwiają zapłodnienie.