Torbiel w śledzionie u trzyletniego dziecka

Podczas badania USG wykonanego u mojego 3-letniego synka stwierdzono, że w niepowiększonej śledzionie o prawidłowej echostrukturze, w wymiarze podłużnym ma 79 mm w śledzionie widoczna jest torbiel 13 mm. W śródbrzuszu widoczne są liczne węzły chłonne o nieznacznie obniżonej echogeniczności, największe mają 17 mm. Pozostałe narządy bez zmian. Jama brzuszna bez zmian ogniskowych i obszarów płynowych. Szczegółowe badania krwi w normie. Pasożytów nie stwierdzono. Ogólne badanie moczu prawidłowe. Zalecono konsultacje u gastroederologiem i onkologa.

Staram się zachować zdrowy rozsądek ale martwię się czy to nie zmiany nowotworowe. Jakie badania jeszcze wykonać i jak często sprawdzać obraz śledziony? Czy istnieje ryzyko operacji i jakie są jej konsekwencje?

Prawdę powiedziawszy to nie przedstawił Pan dolegliwości na jakie uskarża się syn, a ma to bardzo istotne znaczenia w przypadku uzyskania wyczerpującej odpowiedzi. Torbiel w zakresie śledziony jest niewielka o typowej strukturze, nie podejrzana o charakter nowotwory. To zmiana typu łagodnego wymagająca tylko obserwacji (co np. 1 rok USG kontrolne). Czasami z wiekiem takie torbiele unikają wchłonięciu. Węzły chłonne w zakresie jamy brzusznej raczej mają charakter odczynowy (być może jakiś uogólniony stan zapalny w organizmie lub stan zapalny w zakresie przewodu pokarmowego - nie znam dolegliwości na jakie uskarża się dziecko) skoro badania krwi (zwłaszcza rozmaz krwi) były prawidłowe. Wyniki wszystkich badań nie dają wskazań do jakiejkolwiek operacji. Raczej nie ma potrzeby wykonywania jakiś dodatkowych badań (chyba, że takowe zaleci gastroenterolog lub onkolog - np. do rozważenia TK jamy brzusznej). Proszę się nie martwić. Oczywiście należy wykonać konsultacje według zaleceń lekarza prowadzącego.