Torbiele w nerce i wątrobie

Witam, mam 33 lata i od kilku miesięcy (początkowo silny, później łagodny) ból brzucha. Córka w tym czasie przechodziła dosyć poważnie mononukleozę z hospitalizacją dwutygodniową i myślałam, że boleści początkowo są spowodowane stresem, a później myślałam, że mam również mono i pewnie mnie boli, bo i ją bolał brzuch. Kiedy po 3 miesiącach ból się utrzymywał postanowiłam iść do lekarza, który zrobił USG i stwierdził, że najprawdopodobniej mam torbiel rzekomą na trzustce, ale muszę zrobić TK.

Dziś odebrałam wynik, którzy brzmi: wątroba niepowiększona, w prawym płacie w okolicy pęcherzyka żółciowego drobna przestrzeń hypodensyjna, nie zmieniająca się w kolejnych fazach badania, wielkości ok. 4 mm, przemawiająca za torbielą. Innych zmian ogniskowych w obrębie wątroby nie stwierdza się. Drogi żółciowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy o ścianach niepogrubiałych, bez widocznych uwapnionych złogów. Żyła wrotna szerokości ok. 12 mm, jednorodnie zakontrastowana. Trzustka niepowiększona, jednorodna, bez zmian ogniskowych. Śledziona niezmieniona. Obie nerki prawidłowej wielkości, w nerce lewej drobna torbiel wielkości ok. 5 mm. Innych zmian ogniskowych w nerkach nie uwidoczniono.

Proszę o pomoc w interpretacji wyniku, zanim udam się do specjalisty. Pozdrawiam!

Lek. Jakub Krawczyk

Witam Panią serdecznie! Opis wyniku badania USG jamy brzusznej wykazuje obecność dwóch zmian, prawdopodobnie o charakterze torbieli, w obrębie wątroby oraz lewej nerki. W obrębie pozostałych narządów jamy brzusznej, lekarz opisujący obraz tomografii komputerowej nie stwierdził odchyleń od stanu prawidłowego. Jeżeli opisywane dolegliwości nie występowały wcześniej, to być może ból brzucha jest efektem obecności opisanych zmian. Ważne jest określenie ich charakteru (czy rzeczywiście mamy od czynienia z torbielą, czy np. z ropniem w wyniku powikłania infekcji) oraz ustalenie przyczyny powstania.

W tej sytuacji proszę udać się na konsultację do gastrologa i opisać dokładnie wszystkie dolegliwości oraz przebieg niedawnej infekcji. Specjalista po dokładnym zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania lekarskiego podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.