Toxoplazmoza - czy mam powody do niepokoju?

Proszę o pomoc. Obecnie jestem w 15 tygodniu ciąży. 16.02.2011 mój wynik IgM 0,336, natomiast IgG 24,8. W tym tygodniu, tj. wynik IgG z dnia 04.04.2011 to 130. Jak mam interpretować ten wynik? Dziękuję za pomoc!
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
W badaniach z lutego wynik IgM był ujemny, a IgG dodatni. Taki stan jest charakterystyczny dla przebytego zakażenia wirusem CMV. Jest to najczęstsza sytuacja w położnictwie. Większość z nas styka się z wirusem już w dzieciństwie wytwarzając odporność. Powstałe przeciwciała chronią rozwijający się płód. W przypadku takiej konfiguracji przeciwciał konieczne jest powtarzania badań co 2 miesiące.
W ostatnim badaniu, jak sama Pani zauważyła doszło do wzrostu IgG. Zmiana ta, o ile badania były wykonywane w tym samym laboratorium, nasuwa podejrzenie przebycia zakażenia tuż przd ciążą. W celu jego wykluczenia konieczne jest oznaczenie awidności przeciwciał. Niskie miano będzie świadczyć o świeżym zakażeniu i będzie wskazaniem do rozpoczęcia leczenia.
Pozdrawiam.