Twardy brzuch podczas ciąży: czy wszystko w porządku?

Witam.
Jestem w 21 tygodniu ciąży. Od tygodnia kilkakrotnie w ciągu dnia twardnieje mi brzuch, wówczas czuje się jakbym miała kamienie w brzuchu. Czy to coś niepokojącego?
Druga sprawa dotyczy spania, czy na obecnym etapie ciąży mogę spać na wznak? Przyznam, że przy bardzo dotkliwych bólach kręgosłupa (także pojawiły się ok. tydzień temu), tylko w ten sposób ból mija. Proszę o pomoc, wizytę u lekarza mam dopiero w marcu.

Witam serdecznie.
Twardnienie brzucha powinno być powodem konsultacji ginekologicznej. Może nie oznaczać to niczego niepokojącego ale takich objawów nie powinno się lekceważyć. Spanie na wznak jest powodem zmniejszonego przepływu krwi przez łożysko. Najlepiej unikać takiej pozycji podczas snu. Preferowaną pozycją do spania jest na lewym boku. Ćwiczenia odpowiednie dla kobiet w ciąży mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe kręgosłupa. Oczywiście należy najpierw wyjaśnić sprawę twardniejącego brzucha. I zacząć ćwiczyć o ile zezwoli na to ginekolog.
Pozdrawiam