Ucisk w gardle i przełyku po zjedzeniu owoców a alergia

Syn odczuwa ucisk w gardle i przełyku, ma wrażenie, że po jabłku, pomarańczy i bananie. Teraz od kilku dni odczuwa to stale, głównie po jedzeniu. Odbija mu się powietrzem. Zrobił gastroskopię i stwierdzono niewielką przepuklinę, bez refluksu - lekarz nie stwierdził w tym problemu. Co robić dalej? Bierze tabletki na alergię, takie bez recepty. Co z tym dalej?

Witam serdecznie! Bardzo ważne jest, że została wykonana gastroskopia, która w jednoznaczny sposób wykluczyła obecność mechanicznego powodu dolegliwości (np. wszelkiego rodzaju guzów nowotworowych). Podane objawy mogą wynikać z nadwrażliwości na pewne składniki pokarmowe. Niekiedy alergia potrafi manifestować się właśnie w taki sposób. Myślę, że warto udać się do alergologa i wykonać podstawowe testy skórne, w celu zdiagnozowania co konkretnie uczula syna. Aby testy były miarodajne, 10-14 dni przed ich wykonaniem należy odstawić leki antyhistaminowe. Refluks zazwyczaj powoduje objawy w postaci kwaśnego odbijanie, pieczenia i bólu w klatce piersiowej, szczególnie po obfitych posiłkach i w pozycji leżącej. Objawy Pani syna nie są więc typowe dla tej choroby, co potwierdza wynik gastroskopii. Jeśli jednak pojawią się takie dolegliwości, ulgę mogą przynieść leki hamujące wydzielanie żołądkowe, tzn. inhibitory pompy protonowej żołądka (niektóre dostępne w aptekach bez recepty) lub H2 blokery (Ranigast). Uczucie ucisku i stawania w gardle pokarmów często pojawia się również w czasie nasilonego stresu. Jeśli w ostatnim czasie synowi towarzyszyły silne emocje, stres bądź różnego rodzaju trudności możliwe jest, że wyindukowały u niego somatyczne objawy w postaci uczucia ucisku w gardle. Takie objawy zazwyczaj mijają samoistnie po jakimś czasie od ustania czynnika stresogennego.